Preskočiť na obsah

DATA HACKATHON

Ďakujeme za účasť!

DATA Hackathon 2022 je úspešne za nami. Správu z akcie nájdete tu:

Nad Data Hackathonom prevzali záštitu:

Prezidentka SR Zuzana Čaputová
a
Inštitút pre Stratégie a Analýzy (ISA) Úradu vlády SR.

 • Cieľom podujatia je uľahčiť prácu s dátami odborníkom, ktorí nemajú data-science a IT zručnosti.
 • Budeš môcť navrhnúť svoje riešenie, alebo sa zapojiť do riešenia v tíme – s možnosťou konzultovať so skúsenými odborníkmi.
 • Dozvieš sa viac o tom, ako spoločnosť drží pokope, kedy sa rozpadá a čo naše krajiny v tejto otázke najviac trápi – ako ne/spolupráca, vojna a ne/dôvera.
 • Nápadom sa medze nekladú. Zvýhodnené sú dlhodobo udržateľné, modulárne a škálovateľné riešenia.

Challenge 1:

Navrhnúť spôsoby vizualizácie dát – zreteľne a intuitívne. K dispozícii budú datasety World Value Survey, European Value Study, Eurobarometer a seria Ako sa mate Slovensko od SAV

Challenge 1. má tri ciele:

 • vizualizácia dát na mape
 • vizualizácia korelácii dvoch ukazovateľov
 • vizualizácia v čase


Pri tejto výzve je možné priniesť aj svoje vlastné kreatívne spracovanie ako dáta vizualizovať – kreativite sa medze nekladú!


Challenge 2:

Navrhnúť spôsob aby vyššie popísané datasety spolu fungovali

 • bolo možné data v nich vzájomne porovnávať
 • aby sa v nich dobre vyhľadávalo

Pri oboch výzvach je dôležité myslieť na to, že cieľom je aby riešenie vedel používať ktokoľvek aj bez technického vzdelania/zručností (aj úradník, akademik, novinár či niekto koho zaujíma sociálna kohézia).

Informácie k použitým datasetom a projekty hackathonu nájdete na githube: https://github.com/DEKKinstitute/data-hackathon-2022

Kto sa môže prihlásiť?

 • Prihlasovanie je otvorené pre tímy študentov aj profesionálov v oblasti data science, programovanie, dizajn a iné
 • Do hackathonu bude vybraných max. 50 účastníkov.

🦾 úlohou bude vytvorenie digitálneho toolu na prehľad a pracovanie s rôznymi datasetmi, preto je skúsenosť s prácou s dátami výhodou
 
👩🏼‍💻👨🏻‍💻 dobrý tím je zložený z technických ľudí, dátových mágov a iných (~5 ľudí v tíme). 

Prihlásiť sa môžeš spolu so svojím tímom alebo aj ako jednotlivec.

Čo môžeš získať?

 • Najlepšie nápady budú slúžiť v praxi na univerzitách a na ministerstvách
 • Autori najlepších riešení získajú financovanie na ich realizáciu a budú mať možnosť pracovať na ich uvedení do praxe
 • Získaš vhľad do unikátnych dát ktoré analyzujú slabiny štátu, mieru dôvery v inštitúcie a témy ktoré trápia ľudí na Slovensku a Česku


Kedy:
Sobota 3. 9.  až Nedeľa 4. 9. 2022

Kick off:
10:00 ráno

Miesto:
Coworking City,
Staromestská 3,Bratislava

Pomôž nám vizualizovať unikátne dáta a zefektívni s nami celý systém. Poď na DATA HACKATHON – pre odolnejšiu krajinu.

Prečo to robíme?

Naše krajiny – Slovensko aj Česko – majú dlhodobo problém – rozpadá sa nám vzájomná dôvera a schopnosť spolupracovať, tzv. “spoločenská kohézia”. Kohézia je to, čo drží spoločnosť pohromade. Keď je nízka, menej si pomáhame, horšie znášame krízy, vieme sa ťažšie dohodnúť a pomalšie bohatneme. Nízka kohézia v najhoršom prípade spôsobí, že sa spoločnosť rozpadne pod váhou vlastnej nedôvery, sporov a frustrácie. V našej časti Európy padá už 30 rokov.

Dnes zažívame naraz ustupujúcu pandémiu a nastupujúcu kombináciu masívneho zdražovania jedla a energií a vojnu na Ukrajine. V zime sa očakáva nová vlna utečeneckej krízy, keďže mnohé africké krajiny sú závislé od obilia a potravín z Ukrajiny a Ruska. Táto kríza bude náročná a nič negarantuje, že budúci rok bude lepší.

Je čas sa začať vážnym spôsobom venovať kohézii a súvisiacim problémom, pretože prežitie spoločnosti, na ktorú sme zvyknutí – ako dostatok jedla či fyzické bezpečie – sú civilizačný výdobytok, nie garantovaná samozrejmosť.

Preto vznikol DEKK Inštitút.

Kto sme

Nikto v Európe nemá zaručený recept, ako na to. Verte nám – pýtali sme sa. Preto ako výskumný inštitút spolupracujeme s niektorými z najlepších univerzít na svete, ako Cambridge a King’s College London. Riadime sa mottom: “Najprv je nutné poznať realitu, až potom hľadať spôsoby, ako ju zlepšovať”. V natoľko komplexnom svete, v akom žijeme totiž už intuitívne riešenia nestačia.

Ako na to?

Prvým krokom je zbierať dáta a sprístupniť ich štátnej správe a univerzitám. Druhým je nájsť spôsob vizualizácie a spracovania, ktorý bude intuitívny a prehľadný aj pre laika – v opačnom prípade aj najlepšie dáta zapadnú prachom. Pomôž nám urobiť prvé kroky k tomu, aby tí, ktorých práca je problémy skúmať, ako aj tí, ktorí o ich riešeniach rozhodujú mali lepšie nástroje na presnejšie rozhodovanie, a tým zefektívnili našu krajinu.

Keď nevyriešime spoločenské problémy evolúciou a reformou – vyriešia sa spontánne.
Revolúciou a násilím. 

          

DEKK Inštitút

Lermontovova 911/3,
811 05 Bratislava-Staré Mesto
IČO: 53486234
Mail: info (at) dekk.sk